Close

16. apr. 2020

Kutsika koolitamine

Kuidas kutsikat õpetada
Koolitus on koostöö, mitte kahevõitlus. Koer ei ole leiutanud koolituse – SINU ülesanne on teha see toredaks ja meeldivaks (Reijo Tuovineni).
Kutsikat saab õpetada mitut viis: läbi valu, hirmu või positiivse emotsioonide. Kui kasutada kutsika õpetamisel füüsilist valu või hirmutamist, õpib koer täitma sinu käske sind kartes. Koer muutub araks, ebakindlaks ja närviliseks.
Õpetades koera läbi positiivse emotsioonide kasvab koer enesekindlaks, sõnakuulelikuks ning parimaks sõbraks sulle.
Esimesed treeningud ei tohiks kesta kauem kui 5 minutit, hiljem õpitakse 30 min jagatuna 15 min. korraga. Koolitamist alustatakse vaikses kohas omaenda kodus. Edaspidi, kui kutsikas juba kuuletub hästi, siirdutakse järk järgult raskematesse kohtadesse. Reeglina – kodus ühes kindlas ruumis, seejärel igal pool kodus, koduőues, järgmiseks vőőras, kuid rahulikus kohas, siis treeningplatsil ja seejärel juba rahvarikkamates kohtades. Hiljem tuleks treeningpaiku vahetada, et säilitada koera huvi õppimise vastu. Käsklusi antakse normaalse häälega, mitte mingil juhul nőudlikult karjudes! Käsku ja liikumist korratakse kuni koer teeb, mida talt nõutakse. Koolitus muutub keerulisemaks astmeliselt.

Käsklused
Ükski koer ei tea ühtegi käsklust (sõna tähendust) ilma õpetamata. Seega hakkame me talle kokkuleppeliselt õpetama kindlat tegevust ja kindla sõnaga (käsklusega).
Näiteks: SIIA – koer tuleb sinu juurde; samas võime kasutada ka sõna JUURDE sama käskluse all. See mis sõna me antud käskluse puhul kasutama hakkame on meie otsustada. Tähtis vaid, et alati tähendab sama sõna sama käsklust!
Kõik käsklused on täitmiseks. See tähendab, käsklust antakse vaid üks kord. Ka kutsikale õpetatakse algusest peale käsklusi, öeldes seda ühe korra ning mängitakse ta soovitud asendisse.
Ära anna koerale mitut käsklust korraga (näit: „istu” ja „lama”).
Kinnitus – Peale käskluse andmist järgneb koera poolt sooritatud asend ning kinnitus. Kinnitus koosneb käsklusest ja kiitusest. Näiteks: käsklus „istu” (koer istub) kinnitus „ tubli! Istu”. Kinnitusel tuleb alati ka oma häälega anda koerale märku et koer oli tubli. NB! Ära kasuta kinnitamisel tähenduseta sõnu (tubli koer, hea poiss), need ei õpeta koerale midagi.b Ära kasuta üleliigsed sõnu ja juttu, see võtab koera tähelepanu.

Koeral peab alati olema eesmärk , mille nimel töötada. Looduses töötavad hundid loomulikult toidu saamise eesmärgil.
Premeerimine – Pärast igat käskluse sooritus järgneb kinnitus koos premeerimisega. Premeerimiseks kasutatakse erinevaid maiustusi ja mänge.

Mida siis kutsika koolitamisel meeles pidada:
• Ära koolita väsinud kutsikat
• Ära koolita kutsikat kui sa ise oled väsinud või tujust ära
• Õpeta pigem 4 korda päevas 5 minutit korraga, kui nii pikalt, et kutsikas ära tüdineb ja ära väsib! Kui koer on väsinud tuleb kohe koolitus lõpetada.
• Kutsika õpetamise eesmärk on see, et ta saab käsklustest aru, on ülekohtune nõuda, et kutsikas kuuletub kiirelt ja täidab käsklusi perfektselt!
• Õpeta kutsikale alati ühte käsklust korraga.
• Käsklusi antakse ainult üks kord!
• Enne kui käskluse annad, ole kindel, et sul on koeraga kontakt!
• Käsklus anna selge, normaalse häälega!
• Oota paar sekundit, enne kui koera käskluse sooritamisel aitama hakkad! Nii aktiviseerid ta ajusid, anna talle mõtlemistööd.
• Ära unusta kunagi käsklust kinnitada, kiita (premeerida) ja vabastada.
• Hoolitse selle eest, et õppimine on koerale huvitav, ära õpeta koera monotoonselt ja mehaaniliselt!
• Mõtle kõik harjutused enne läbi, soovitav on pidada harjutuspäevikut.
• Iga õpetuse lõppus järgneb mäng. Noore koera koolitusel on 70% mängu ja 30% koolitust.

Kuidas õpetada kutsikale puhtus pidama

Loomu poolest koerad teavad, et pesas tuleb puhtust pidada. See teadmine tuleb hundi karjast, sest hunt ei tee kunagi häda oma koopasse, sinna kus ta magab ja sööb.
Kui esimeste elunädalate jooksul koristab kutsika ema koera pissid ja kakat pesast siis mõne nädala möödudes hakkab kutsikas juba ise pesast välja ronima, et võimalikult kaugele pesast oma häda teha. Kui sellele käitumisele kaasa aidata, teeb juba varsti kutsikas kõik hädad just õigesse kohta – õue.
Tavaliselt rikuvad selle õige käitumise ära juba kasvatajad, hoides kutsikaid vaid kindlas ruumis, õue mitte lastes.  Sellest mõistavadki kutsikad et teine tuba ongi õue.

Tegelikult ei ole kutsikale üldse vaja õpetada puhtuse pidamist, oma loomult on koerad väga puhtad loomad.

Kuidas siis parandada kutsika arusaama puhtusest?
Kutsikas suudab häda kinni hoida vastavalt tema vanusele – 1kuu/1 tund; 2kuud/ 2tundi jne.
Anna alati võimalus kutsikal oma häda õue teha, viies kutsikas pärast igat söögikorda, magamist ja mängimist õue. Õues tuleb olla kutsikaga just nii kaua, kuni ta teeb häda (ole kannatlik ta teeb häda nii kui nii, vahel see võtab lihtsalt kauem aega). Iga kord, kus kutsikas häda õue teeb, tuleb kutsikat kiita – seda kiiremini õpib kutsikas õige käitumise. Kiita tuleb kohe, mitte tuppa tulles.
Koer on väga puhas loom ja häda tuppa tegemine tuleb vaid sellest, et sa pole andnud võimalust tal õigesti käituda. Pakkudes talle pidevalt õiget võimalust õpib kutsikas selle rituaali väga kiirelt selgeks.
Kindlasti ära harjuta kutsikat ajalehel pissima, seda on hiljem raske muuta.
Samuti ÄRA KARISTA koera kui ta tuppa häda teeb, see on õnnetus!
Karistatud koer ei saa aru et ta tegi häda valesse kohta, vaid ta saba aru et häda tegemine on üldse vale! Kas me siis seda talle öelda tahtsimegi?
Seega, kui õnnetus juhtus siis ilma tähelepanu pööramata koerale, puhastage see ära. Puhastama peab aga põhjalikult, et ei jääks väljaheite lõhna põrandale, see võib olla järgmine kord kiusatud jälle sinna häda teha.
Hea oleks sinna koha peale panna kas tema ase või toidukauss mõneks ajaks, siis ei teki koeral mõtetki sinna uuesti häda tegema tulla. Selle asemel leia õige aeg ja vii koer õue pissit tegema.

Kontakt
Nii nagu inimeste vahelises suhtlemises on silmkontakt väga oluline, sama on ka koertega suhtlemisel.
Hundikarjas suheldakse väga palju just silmsideme teel. Nii on ka koeral juba enne meie poolt õpetamist selge, et kõige kindlam suhtlemisviis on silmkontakt. Usun, et iga värske koeraomanik puutub kokku üsna varsti situatsiooniga, kus koer äkki teie ees istub kindlalt teile silma vaatab just kui tahaks teile midagi öelda. Te võite täiesti kindlad olla, et seda ta just tahabki – midagi teile öelda, või millestki märku anda (õue vaja minna, juua vaja jne). Seega teab koer silmkontakti väga hästi, küll ta aga ei tea veel seda, et ka meie suhtleme temaga läbi silmkontakti, sest siis saame ka meie olla veendunud et tema tähelepanu on jäägitult meil.

Mis see kontakt siis on?
Koer on kogu aeg valmis sinuga koostööks, ta jälgib sind, hoiab sinuga silmsidet, küsib oma kehahoiakuga „Mida teeme?” – see ongi kontakt.
Loomulikult on kontakt ka palju enamat – see on koera ja omaniku vaheline side, kőrvalt vaatajale näib, et koer “näeb” ainult oma omanikku, miski muu ümbruses teda ei huvita.
Kontakt on igasuguse koolituse vundament. Ilma kontaktita ei saa olla head, toimivat, vastastikku rőőmu pakkuvat suhet!

Kuidas kontakti õpetada?
Võta maius kätte ja näita seda koerale, peida siis rusikasse ja tõsta oma käsi silmade kõrgusele. Kui koer sule kas või hetkeks silma vaatab, saab ta selle maiustuse sinu käest. Hiljem kui koer juba aru saab antud ülesandest, vii käsi sirgeks, veel raskem harjutus on tõsta mõlemad käed õlast sirgeks ja hoida maiust. Sama harjutust vőib varieerida nii (eriti sellisel juhul kui kutsikas ei kipu eriti otsa vaatama), et paned koera nähes endale maiuse suhu ja kui ta siis sulle silma vaatab, “sülitad” maiuse talle preemiaks ja loomulikult kiidad. Ära kasuta kontakti harjutusel ühtegi käsklust (istu, lama, koht, siia jne). Kontakti eelduseks on koera tähelepanu. Tähelepanu võid aga püüda mõne põneva häälitsusega, kuid seda häälitsust ei tohi pidevalt kasutada.
Oluline on premeerida koera iga hetke eest mil ta teile silma vaatab.
Seda harjutust tuleb alustada kodus, kus ei ole segajaid.

Juurdetulek ehk käsklus „Siia”
Käsklus „siia” on üks esimesi ja väga olulisi käskluseid mida Sinu koer peab une pealt teadma. Seda käsklust iseloomustab eelkõige koera ja peremehe vaheline usaldus.
Käsklust on väga kerge õpetada noorele kutsikale (3-4 kuusele), kuna sellises vanuses kutsikas on väga tugevasti veel oma uue peremehe küljes kinni, kuna kõik muu on veel väga võõras ja natuke hirmus ka.
Iga kutsumise peale jookseb kutsikas suurima rõõmuga kohe Sinu juurde aimamata seda et sa tahad ta hoopis kinni võtta ja näiteks tuppa viia, rihma panna jne.
Seega tuleb õpetada antud käsklusega ka usaldust ja kindlustunnet koerale, et „siia” ei tähenda mitte vabaduse kaotust vaid hoopis peremehe sõnumit et nüüd teeme midagi lahedat koos!
Lased koera vabaks ning kui ta on u.5 m sinust kaugemale annad käsklus ”siia” nii kui kutsikas on sinu juurde jooksnud kiidad, kinnitad (annad maiust) ning kohe ka vabastus (lased koera uuesti lahti). Koer õpib väga kiirelt läbi positiivse emotsiooni, et Sinu juurde tulek on väga vahva. Nii kordad „siia” käsklust jalutuse ajal iga 5-7 min. tagant.
Siia käsklus saab õpetada kui:
Kutsud koera sööma
Lähed temaga jalutama
Hakkad temaga mängima
Soovid teda kallistada, hellitada

Pea meeles!
 Ära kunagi kutsu koera enda juurde kui sellele järgneb ebameeldiv tegevus, vaid mine ise koera juurde ühtegi käsklust andmata.
 Ära kunagi karista, koera kui ta sinu juurde tuleb (isegi siis kui ta on sõnakuulmatu olnud ja siis lõpuks tuleb, siis ka kiidad, et ta ikkagi tuli).
 Kui koera juba „siia” käsklust tunneb, proovi käskluse andmisega katkestada ja koeral põnev tegevus, pärast siia tulekuts lased tal jätkata oma tegevust.
 Peremehe juurde tulemine peab olema kõige põnevam asi!