Close

15. apr. 2020

Koeraga mängimine

Mäng oma koeraga on üsk oulisemaid tegevusi. Mäng õpetab koerale piire, muudab mängupartnerid lähedaseks. Mäng õpetab et sinul ja sinu koeral on ühised huvid. Koeraga mängmisel laskub inimene koera tasandile ja teeb liigutusid ja häälitsusi mis koerale väga meeldib. Mäng on tugev stressi maandaja.
Seega mängi nii palju kui võimalik oma koeraga. Mäng on see millega sa oma koera tähelepanud võidad – ole huvitav ja sinu koer on alati valmis kõigest muust loobuma, et olla koos sinuga.
Kodus võiks olla koera korraga vaid üks mänguasi ja seda mänguasja omanik ei puutu.

Pea meeles! Mäng on lühike ja põnev. Juht on see kes kutsub mängule ja juht on see kes lõpetab mängu! Mängus võib kasutada ka mänguasja mis on koerale lubatud vaid mängu ajal.

Käitumismängud – Maja uks on sissepääs  „koopasse“,  see on ka kitsas läbipääs. Liiga tihti trügib koer uksel omanikust mööda. Liiga tihti räägitakse veel kui laisk koer on, heidab risti köögi (vői mőne teise sageda käidavusega) ukse ette ja lihtsalt ringutab ja oigab kui tal kästakse ennast liigutada. Tavaliselt lőpetab omanik astudes üle vői minnes ümber magava koera. Looduses kui Alfa tahab minna üle lagendiku, kőik ülejäänud karja liikmed liiguvad tema rajalt ära - mitte hirmust, vaid täielikust respektist. Kui jőutakse kitsa läbipääsuni astuvad teised tagasi ning lasevad Alfal selle esimesena läbida. Kőik need on hundi/koera instinktid.

Juht väljub alati esimesena uksest!

Tähelepanumängud  - Õhtuti diivanil puhates või TV vaadates tunned äkki et koer müksab sind oma koonuga, andes märku et süga mind kõrva tagant, kõhu alt. Kui sa seda ei tee, nõuab ta oma tähelepanu haukumisega, istub teleka ja sinu vahele nii et terve ekraan on tema kehaga varjatud, tassib sulle sülle oma mänguasju, nõudes oma armsa pilguga, et sa temaga mängiks, ronib sülle jne.

Oleme meelitatud kiindumusest, mida koer meile näitab.
Mis tegelikult toimub on see, et koer on otsustanud kes teda sügab, millal teda sügatakse ja kui kaua tegevus kestab. Ära tee koerast välja, kui see ei ole võimalik, siis lahku ruumist ja jäta koer mõneks hetkeks üks tuppa.

Jõumängud - Üks populaarsemaid mänge noore koeraga on köievedu. Sikutusmängud on lubatud kuid tuleb hästi tähelepnau pöörata, milla mäng lõpetada. Üldjuhul vőidavad neid mänge koerad, mida võib lubada mängu keskel, kuid mängu peab lõpetama alati koerajuht ja mänguasi peab jääma juhi kätte.  Jõumängudel on ka oma hea pool, nimelt see tõstab koera enesekindlust ja muudab koera julgemaks.

Sarnaselt: tormakad mängud on nauditavad kuni noor koer hakkab muutuma agressiivseks, seejärel anname alla enne kui mäng läheb üle piiri. Olles kiskja ja jahiüksuse liige on enese alalhoiuinstinkt suure tähtsusega. Seetőttu toimub juhtimis/alluvussuhete selgitamine läbi mängu. Seega ei ole need kindlasti sellised mängud, mida me vőiks lubada neil vőita.

NB! Kõik mängud on sinu poolt kontrollitud, sina alustad ja sina lõpetad alati mängu!

Kutsikas peab õppima mängima nii inimesega kui ka teiste kutsikatega. Mängides kutsikatega ja teiste koertega tuleb jälgida, et kutsiaks ei saaks haiget, väikesed häälitused on lubatud sellega annab koer märku et tal oli valus ja “ära hammusta nii valusasti”. Inimestega mängides tuleb kutsikal vältida hammustamist, kasutades mänguasju. Kutsikas mängides lastega on oluline lõpetada mängi õigeaegselt. Lõpeta mängi siis kui on veel lõbus!

Mänguasja loovutus – mängides mänguasjaga jääb mänguasi alati mängu lõppedes omaniku kätte.Palju koerad ei loovuta mänguasi vabast tahtest, veel enam kui omanik üritab seda siis jõuga või koera taga ajades kätte saada. Koer tuleb õpetada käskluse peale kiirelt asju loovutama. Selles on abiks toit või teine mänguasi. Enne kui küsid koera käest loovutust varu endale maiust või teine sama põnev mänguasi. Anna käsklus (näiteks: lahti) ja võta käega kergelt koera mänguasjast kinni samal ajal pakkudes koerale kas maiust või teist mänguasja. Allpool on välja toodud paljudele koeraomanikele tuttavad situatsioonid

Magamine – Karjajuhil on õigus magada seal kus ta tahab ja mitte keegi ei maga tema voodis! Kutsikas soovib teie juurde voodisse ja diivanile tulla, et tunda lähedust (mida ta oli siiani oma emalt saanud). Lubades kutsikal edaspidi teha ise otsust millal ta voodisse tuleb ja millal sinu juurde diivanil lebab, annate iga kord kindla märgi, et kutsikas on see kes otsustab. Seega, kes on karja juht? Kui on tegemist väga domineeriva koeraga, peaks ta magama ainult põrandal. Koeral peab olema oma ase või "pesa", kus ta magab, puhkab ja peremeest ootab.

Uksest/väravast väljumine – Uksest ja väravast väljumine on alati seotud koerale ohuga, kuna me kunagi ei tea, mis meid teiselpool ust ees ootab. Seega esimesena väljub karjajuht selgitamaks et ohtu ei ole ja siis väljub ülejäänud kari (koer).

Koer ei tohi alistada ukse juures s.t. maha suruda või anda mõnda käsklust. Koer peab andma teed vabatahtlikult oma juhile, vaid sellisel juhul koer tõesti aktsepteerib karjajuhti. Juht, kes alistab oma alluvaid jõuga, hirmuga, ei ole juht vaid türanniseerija, ähvardaja.

Tingimusteta armastus

Koerad armastavad meid olenemata meie sotsiaalsest staatusest, vanusest , sugust, jõukusest/vaesusest jne. Kuid siiski tuleb selgelt eristada, kas koer armastab sind ja peab lugu sinust  kui tema juhist või koer teeb seda kõike kuna see on koer pühakohus s.t. omanik on hoopis koera laps(alluv).

Käitumine võib olla sageli päris sarnaselt inimeste poolt tõlgendatud.

Pea meeles!

  • Ära reageeri, kui koer kerjab sinu tähelepanu. Karjajuht otsustad millal mingit tegevust alustada ja millal lőpetada.
  • Ära kunagi mine ise koera juurde, et temaga mängida, teda hellitada vms, kutsu koer enda juurde.
  • Ära astu üle või mine ringi magavast koerast. Kui koer magab tee peal ees, siis tuleb koer õrnalt sealt ära ajada. Kõnetamata ja koerale silma vaatamata.
  • Ole koera jaoks põnev. Vii koera erinevatesse kohtadesse, jaluta erinevaid teid, kohtu erinevate koerte ja inimestega, mängi erinevaid mänge. Mida rohkme sa oma koera suudad üllatada seda põnevam sa oled.

Premeerimine – Pärast igat käskluse sooritus järgneb premeerimine. Premeerimiseks kasutatakse erinevaid maiustusi (vorstitükid, juustutükid, sink jne) või mängu. Premeerimine on oluline selleks, et tekitada koerale positiivne emotsioon antud tegevusega. Kui koer sooritab teie poolt soovitud tegevuse õigesti saab ta preemiat. Seega hoiab antud preemia koeral motivatsiooni õppida, sest see on ju tore ja maitsev.

PEA MEELES! Koera peab premeerima murdosa sekundis pärast koera poolt õigesti sooritatud tegevusega. Kui jääda premeerimise ja kiitusega hiljemaks ei suuda koer seda enam seostada tema poolt sooritatud tegevusega.

Toit kui preemia – maiuse andmine koera õpetamisel ei ole eesmärk koeral kõhtu täis sööta, seega peavad maiuse tükid olema mõistlikult väiksed (arvestades koer suurust). Maius peab olema koera jaoks ahvatlev see tähendab, seda ei tohi koer saada kodus niisama vaid alati selle välja teenima. Samuti peab maius vahetuma, muidu koera varsti tüdineb samast vorstist, mida on aru saada ka tema motivatsiooni langusest. Seega peab alati olema üllatus koerale millega teda premeeritakse õige käitumise eest.

Kontakt

Nii nagu inimeste vahelises suhtlemises on silmkontakt väga oluline, sama on ka koertega suhtlemisel. Hundi karjas suheldakse väga palju just silmsideme teel. Nii on ka koeral juba enne meie poolt õpetamist selge, et kõige kindlam suhtlemisviis on silmkontakt. Usun, et iga värske koeraomanik puutub kokku üsna varsti situatsiooniga, kus koer äkki teie ees istub kindlalt teile silma vaatab just kui tahaks teile midagi öelda. Te võite täiesti kindlad olla, et seda ta just tahabki – midagi teile öelda, või millestki märku anda (õue vaja minna, juua vaja jne). Seega teab koer silmkontakti väga hästi, küll ta aga ei tea veel seda, et ka meie suhtleme temaga läbi silmkontakti, sest siis saame ka meie olla veendunud et tema tähelepanu on jäägitult meil.

Mis see kontakt siis on?

Koer on kogu aeg valmis sinuga koostööks, ta jälgib sind, hoiab sinuga silmsidet, küsib oma kehahoiakuga „Mida teeme?” – see ongi kontakt. Loomulikult on kontakt ka palju enamat - see on koera ja omaniku vaheline side, kőrvalt vaatajale näib, et koer “näeb” ainult oma omanikku, miski muu ümbruses teda ei huvita. Kontakt on igasuguse koolituse vundament. Ilma kontaktita ei saa olla head, toimivat, vastastikku rőőmu pakkuvat suhet!