Close

16. apr. 2020

Kordamine on tarkuse ema

Oled tutvunud kõige loomasõbralikuma koolitusmeetodiga!

Jätkates selle meedotiga oma koera koolitamist võid kindel olla et  mõistate teineteist suurepäraselt.

Siinkohal vaata üle siiani õpitu ja pea meeles:

  • koerale kinnituvad refleksid pideva kordamise järel (vähemalt 600 – 1000 korda, sõltuvalt koerast).
  • kinnita ja kiida vaid perfektset sooritust
  • ära kunagi karista koera kui ta teeb midagi valesti, paranda teda
  • kannatlikusja järjekindlus viivad sihile

Järgnevalt on kirjas kõik meie kutsikakoolis õpitu:

  1. Koer reageerib oma nimele sekund pealt
  2. Koera silmkontakt
  3. Käsklus „siia“
  4. Käsklus „ei“
  5. Käsklus „istu“
  6. Käsklus „lama“
  7. Käsklus „kõrval“
  8. Kõrval kõnd
  9. Käsklus „seisa“

Aktiviseeri oma koera

Eelpool räägitud huntide ja koerte stressist ja selle tekke mehhanismist, räägime nüüd kuidas koera aktiviseerida,  mis omakorda stressi maandab.

Hundid liiguvad looduses traavides see on liikumine, mis sarnaneb rändamisele – pikad teekonnad ja läbides väga erinevaid maastike, takistusi ja keerulisi situatsioone.

Samasugust liikumist vajavad ka meie koerad. Mida rohkem on ninatööd, probleemülesandeid, ajutööd mille kallal koer vaeva näeb, seda rohkem ta kulutab energiat, seda kogenumaks ta saab.

Pea meeles! Mida iganes sa oma koerale õpetad, peab see algul väga kerge olema, et koeral see kindlasti õnnestuks.

Tasakaal

Tasakaaluharjutused on koerale piisavalt keerulised.

Esmalt alusta tasakaalu hoidmist suhteliselt laial alusel. Alus peaks olema siis maast kõrgemal, kuid mitte liiga kõrgel algul. Käsklus „peale“, „roni“ jne. Meelitad koera maiusega laua peale, nii et koer kõigi nelja jalaga on laua peal. Kiidad ja kinnitad (annad maiuse), ning vabastus ja lased koeral maha hüpata. Kui koer juba teab antud käsklust ja roni/hüppa kiirelt aluse peale, võib hakata andma käsklus juba kitsamale alusele. Õues võib kasutada selleks suuremaid kivisid, maha langenud puid, kännud, aia piirded jne.

Oluline, et koeral kasvaks enesekindlus tasakaalu hoidmisel ja kõrguse tajumisel.

Kui koeral on juba piisav kogemus tasakaalu hoida, siis järgmine aste on anda antud alusel käsklus „istu“; „lama“, „seisa“; „oota“, samuti saab hiljem püsivust harjutada mõne aluse peal.

Pane tähele! Seda harjutust saavad teha vaid koerad kelle on puusad terved. Kui on näha et koer antud ülesandega toime ei tule, siis loobu sellst ja õpeta talle midagi muud.

Mine ringi

Kui jalutad koeraga rihma otsas, juhtub sageli nii et sina lähed ühelt poolt posti ja koer teiselt poolt.
Ära rutta koera kohe aitama vaid anna talle aega ise välja mõelda, kuid ta saab edasi liikuda.

Kui koer hakkab liikuma sinu suunas hoia rihma pingul ja anna käsklus „ringi“; „ümber“. Kui koer kas või ühe sammu õiges suunas liigub kiida teda aga ära anna kohe maiust vaid tõmba rihma vaikselt jälle pingule. Kuna pingul rihm ei las koeral valesse suunda minna, samas õigesse suunda on koeral „roheline tuli“. Seega nõuab antud harjutus aega. Anna talle aega mõelda õige lahendus välja. Kui koer üldse aru ei saa mida sa temalt ootad siis anna uuesti käsklus ja meelita teda maiusega õigesse suunda. Õige soorituse korral kiida ohtralt koera.

Raputa end

Mingil seletamatul põhjusel raputavad koerad pärast vesist hetke alati oma peremehe vahetuses läheduses. See on päris vastik- kas pole?

Nüüd on sul võimalus see väike vigurvänt ümber õpetada ja ise alati kuivaks jääda.

Iga kord kui koer on märg ja ta ennast raputama hakkab ütled selle tegevuse ajal „raputa“ või „tubli, raputa“ ja pärast tegevust premmerid maiusega.

Teine võimalus – kui koer on märg (seda varianti saab kasutada isegi kuiva koera puhul), annad käskluse „raputa“  ja puhud koerale vaikselt kõrva (aga tõesti vaikselt), selle peal hakkab koer raputama, tegevuse ajal kiidad „tubli, raputa“ ning pärast raputamist kinnitad käsklust (annad maiuse).

 

Peituse mäng

See mäng on mõnus tegevus nii toas kui õues. Samas aitab see kaasa ninatöö arengule.

Esmalt tutvustada sa mängu ja selle reegleid koerale.

Paned koera keset tuba istuma ja kui vaja siis hoiab keegi koera kinni. Nüüd võtad väikesed maiuse tükid ja asetad need samasse tuppa kus koer nii et koer näeb. Maiuseid võik alguse olla 10tk.

Kõik maiused asetad põrandale (näit: kummuti jala juurde, laua jala juurde, teleka jala juurde, toa nurka jne) nii et koer näeb. Nüüd lähed koera juurde ja kiidad teda selle eest et ta ilusti ootas ning annad talle ühe maiuse. Anna koeale käsklus „otsi“, „leia“ jne. ning suuna koer esimese maiuse juurde, kui koer seda märkab siis kiidad „tubli otsi/leia“ kinnituse saab ta juba sealt maast ju!

Anna uus käsklus „otsi“,“leia“ ning suunduge järgmise maiuse juurde. Nii käid kõik maiused läbi. Kui kõik maiused käes tuleb anda koerale vabastus käsklus. Sellega õpib koer aru saama, millal on mäng läbi.

Pärast mõnda korda võid juba anda koerale käskluse lasta tal ise tuttavatest kohtadest otsida. Kui asi selge lisa iga korraga ka üks uus koht, mida ta peab juba ise ülesse otsima. Vaata et sa liiga keerulisse kohta ei pane.

Raskem varjant on, kui koer ootab teises toas ja ta ei näe kuhu sa maiused paned.

Pea meeles! Raskemaks võib minna vaid aste astmelt. Maiuseid võid panna ka kõrgemale kui põran aga samuti aste astmelt kõrgemale. Koer peab õppima selgeks et maisu võib olla ka maast kõrgemal. Maiuse peitekoht ei tohi olla kõrgemal kui koer nina. Ära kunagi pane maiust laua peale või kohta kust koer ei tohi midagi võtta!

Agility

Peale lõputute trikkide, mida saab koerale õppida saab koeraga ka koerasporti harrastada.
Üks selline suurepärane võimalus on agility. See on ala mis on välja kasvanud hobuste võistlusest, millega see ka väga sarnaneb. Agility on rida takistusi mida koer peab läbima vastavalt koer juhi poolt antud käsklustele. Võistlusel loeb nii raja läbimise kiirus kui ka raja läbimise puhtus. Agility on ala mis meeldib peaaegu kõigile koertele olenemata tõust. Samas on see suurepärane võimalus harrastada sporti koos oma lemmikuga. Kuna antud ala nõuab ka koerjuhilt kiirust, vastupidavust ja taiplikust.


„Mis saab edasi pärast kutsikakooli?“ 
Siin on kirjas olulisemad kontaktid erinevate koeraspordialade kohta:
Eesti Kennelliit: http://www.kennelliit.ee/
Eesti tegutsevad atesteeritud koertekoolitajad: http://kennelliit.ee/ekl-atesteeritud-katsekohtunikud-ja-koolitajad/  (koolitajad: sõnakuulekus, kuulekuskoolitus, põllujälg, IPO)
Koeraspordiklubi Koerus: www.koerus.ee
Sportkoer, www.sportkoer.ee
Keila klubi IPSON: www.ipson.ee

NB! Tehes valikut erineva koeraspordialade vahel pea silmas oma koera tõugu ja algne eesmärk milleks antud tõugu on aretatud. Just seda armastab koer kõige rohkem ka teha.

(Jahikoerad, rakendikoerad, päästekoerad, teenistuskoerad, seltskonnakoerad jne)